Jezioro Rumian

Wielkość naszego jeziora szacowana jest na około 300 ha. Jeśli chodzi o długość Pan Wiesiek mówi : „długie na 5 km ,a szerokie na kilometr” i trzeba się z nim zgodzić, tak też piszą w książkach i portalach internetowych . Zbiornik należy do najbardziej wartościowych i atrakcyjnych krajobrazowo form rzeźby terenu na obszarze Welskiego Parku Krajobrazowego. Na półwyspie nazwanym przez nas „cyplem ” (ponieważ  mocno wchodzi w jezioro), podobno kiedyś była grobla umożliwiająca przeprawę na drugi brzeg. Z tego właśnie miejsca rozciąga się przepiękny widok. Jezioro nie jest głębokie-  maksymalnie 14,4 m, a jego średnia to 6,5 m.

jezioro-rumian-ryby
Brzeg jeziora otoczony jest lasami, polami, łąkami i zabudowaniami okolicznych wsi. Dobrze już dobrze, piszę o wędkarstwie. Według klasyfikacji rybackiej jezioro należy do typu leszczowego. Użytkownikiem jeziora jest Gospodarstwo Rybackie Ostróda . Potwierdzone jest (złapane przeze mnie lub moich znajomych),  że w jeziorze pływają węgorze, okonie, płocie, sandacze i naprawdę spore szczupaki.

SAMSUNG

W razie gdyby ryba nie brała, mamy do wyboru jeszcze rzekę Wel, a w promieniu 15 km. innych  jezior jest do wyboru do koloru, jak np. jez. Grądy, jez. Zarybinek, jez.Hartowieckie, jez.Tarczyńskie, jez. Dąbrowa Wielka, jez. Dąbrowa Mała itd. A jeśli nawet tam się nie powiedzie zapraszamy do Koszelew do Gospodarstwa Rybackiego Państwa Ossowskich, gdzie funkcjonują 2 duże łowiska pstrągowe i wielogatunkowe. Można iść na łatwiznę i kupić smacznego pstrąga prosto z wody lub prosto z wędzarni. Było o rybach, trzeba wspomnieć o grzybach. Małe laski w okolicach jeziora nigdy jeszcze nas nie zawiodły. Może nie nazbieraliśmy 20 kilo rydzy, ale koźlarzy, maślaków, prawdziwków, kani już tak. Przez zbiornik przepływa rzeka Wel, i tak kiedy jeszcze nawet nie myśleliśmy o tym, że będziemy mieli tu domek, zorganizowaliśmy spływ kajakowy niemalże pod naszą posiadłością i przepłynęliśmy rzeką Wel około 70 km. Rzeka Wel… hmmm najpiękniejszy spływ kajakowy jaki kiedykolwiek przeżyliśmy. Wel jest urokliwą i urozmaiconą rzeką. Są odcinki kiedy płynie się przez łąki, mocno meandruje w lesie, jest spokojnie i leniwie, są mniejsze i większe jaziora, przenoski przez drzewa i sztuczne zapory, oraz elementy górskiej rzeki, czyli wszystko co jest potrzebne do dobrego spływu.

rzeka-wel-natura-kajaki

Dla miłośników wycieczek pieszych (nordic walking) oraz jednośladów (rowerzystów) Welski Park Krajobrazowy zorganizował trasę wokół jez. Rumian 

5 komentarzy to “Jezioro Rumian”

Możesz skomentować ten wpis.
    • nadrumianem says: 4 lipca 2016 at 11:42

     Witamy,
     Tutaj niestety nie pomogę. Pola namiotowego dookoła jeziora nie ma, jedynie w grę wchodzi rozbicie się na „dziko” . Około 6 km od nas jest jezioro Dąbrowa Mała i tam przy samym jeziorze jest pole namiotowe, a i ryba tam podobno kiedyś była 🙂 Powodzenia i Pozdrowienia

Skomentuj ten wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.